Merdesan

Ofset Baskı Merdaneleri

OFSET MÜREKKEP MERDANELERİ

Ofset, bir baskı tekniğidir. Teknik, yağ bazlı baskı mürekkebi ile suyun birbirine karışmaması prensibine dayanır. 1904 yılında, Amerikalı Ira W. Rubel tarafından bulunmuş, genellikle (teneke ofset hariç) kâğıt yüzeyine uygulanır Günümüzde kitapların, gazetelerin, dergilerin, broşürlerin, faturaların, kartvizitlerin ve karton ambalajların basımında kullanılır.

Ofset baskı merdaneleri  genellikle tabaka ofset ve Web Ofset  grubunda kullanılmakta olup , ofset sisteminin gereksinimlerine uygun üretilmektedir.  Ofset merdanelerinin  üretiminde belirli makine marka ve modellerinin  katalog ölçüleri ve istenilen teknik özelliklerine göre kauçuk mamüller üretilmektedir.

 

Ofset baskı merdanelerinde kullanılan mürekkep ve çalışma şartlarına göre kauçuk karışımları yapılmaktadır. Bunlar  KONVENSİYONEL  , UV ve Mix  kullanımdır.

Tabaka ve Web ofsette  kullanılan kauçuk türleri  Nbr – Sbr ve Epdm karışım hamurlardan oluşmaktadır .  Boya merdaneleri genel olarak 30-32 ShA aralığında  olup nemlendirme merdaneleri 25-27 ShA aralığındadır. UV ve Mix kullanımlarda  yapılan özel karışım ile birlikte merdane kauçuk sertlikleri 40-50 ShA aralığında değişmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir